PORSCHE 911 Carrera 4 (996) 3.4L 6MT (300 HP)
1998–2001
296
bhp
Power
5.2
s
0–100 km/h
174
mph
Top Speed
19.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3387cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 296bhp |
| Power | 221kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.2s |
| Top Speed | 280km/h |
| Top Speed | 174mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.6mpg |
| Combined | 12L/100km |
| Urban | 17.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4430mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1306mm |
| Wheelbase | 2350mm |
| Kerb Weight | 1375kg |
| Boot Capacity | 99L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50Zr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |