PORSCHE 911 Carrera 4 (997) 3.6L 6MT RWD (345 HP)
2008–2012
341
bhp
Power
5
s
0–100 km/h
22.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3614cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 341bhp |
| Power | 254kW |
| Torque | 390Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 5s |
| Top Speed | 284km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.2mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
| Urban | 15.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4435mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1311mm |
| Wheelbase | 2350mm |
| Kerb Weight | 1445kg |
| Boot Capacity | 105L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 Zr18 || 295/30 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |