PORSCHE 911 Carrera 4 Cabriolet (996) 3.6L 5AT (320 HP)
2001–2004
315
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
174
mph
Top Speed
19.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3596cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 315bhp |
| Power | 235kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 280km/h |
| Top Speed | 174mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.8mpg |
| Combined | 11.9L/100km |
| Urban | 18.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4430mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1306mm |
| Wheelbase | 2350mm |
| Kerb Weight | 1540kg |
| Boot Capacity | 130L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40Z R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |