PORSCHE 911 Carrera 4 Cabriolet (997) 3.6L 6MT (325 HP)
2005–2008
321
bhp
Power
5.3
s
0–100 km/h
174
mph
Top Speed
20.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3596cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 321bhp |
| Power | 239kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.3s |
| Top Speed | 280km/h |
| Top Speed | 174mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.8mpg |
| Combined | 11.3L/100km |
| Urban | 16.6L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4427mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1311mm |
| Wheelbase | 2350mm |
| Kerb Weight | 1470kg |
| Boot Capacity | 136L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 Zr18 || 295/30 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |