PORSCHE 911 Carrera 4 GTS (991) 3.8 7MT AWD (430 HP)
2014–2018
424
bhp
Power
4.4
s
0–100 km/h
189
mph
Top Speed
23.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3800cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 424bhp |
| Power | 316kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.4s |
| Top Speed | 304km/h |
| Top Speed | 189mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.8mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4509mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1295mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1545kg |
| Boot Capacity | 125L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 Zr 20 || 305/30 Zr 20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |