PORSCHE 911 Carrera 4S (997) 3.8L 5AT AWD (355 HP)
2005–2008
350
bhp
Power
5.3
s
0–100 km/h
174
mph
Top Speed
19.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3824cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 350bhp |
| Power | 261kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.3s |
| Top Speed | 280km/h |
| Top Speed | 174mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.8mpg |
| Combined | 11.9L/100km |
| Urban | 18L/100km |
| Extra-Urban | 8.6L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4427mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2350mm |
| Kerb Weight | 1515kg |
| Boot Capacity | 136L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 Zr19 || 295/30 Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |