PORSCHE 911 Carrera 4S (997) 3.8L 6MT AWD (385 HP)
2008–2012
380
bhp
Power
4.7
s
0–100 km/h
185
mph
Top Speed
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3800cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 380bhp |
| Power | 283.1kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.7s |
| Top Speed | 298km/h |
| Top Speed | 185mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
| Urban | 16.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4435mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2350mm |
| Kerb Weight | 1455kg |
| Boot Capacity | 105L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 Zr19 || 295/30 Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |