PORSCHE 911 Carrera 4S Cabriolet (997) 3.8L 7AT AWD (385 HP)
2008–2012
380
bhp
Power
4.7
s
0–100 km/h
183
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3800cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 380bhp |
| Power | 283kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.7s |
| Top Speed | 295km/h |
| Top Speed | 183mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 16.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4435mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2350mm |
| Kerb Weight | 1575kg |
| Boot Capacity | 136L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 Zr19 || 305/30 Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |