PORSCHE 911 Carrera (930) 3.0L 5MT RWD (180 HP)
1973–1989
177
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
142
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2994cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 265Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
| Top Speed | 229km/h |
| Top Speed | 142mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4290mm |
| Width | 1666mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2268mm |
| Kerb Weight | 1120kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 Vr15 (Front) - 215/60 Vr15 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |