PORSCHE 911 Carrera (997) 3.6
2004–2008
321
bhp
Power
5
s
0–100 km/h
177
mph
Top Speed
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3596cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 321bhp |
| Power | 239kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5s |
| Top Speed | 285km/h |
| Top Speed | 177mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
| Urban | 16.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4427mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1311mm |
| Wheelbase | 2350mm |
| Kerb Weight | 1395kg |
| Boot Capacity | 136L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 R18Z (Front) - 265/40 R18Z (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |