PORSCHE 911 Carrera (997) 3.6L 6MT (345 HP)
2008–2012
341
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
180
mph
Top Speed
22.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3614cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 341bhp |
| Power | 254kW |
| Torque | 390Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 290km/h |
| Top Speed | 180mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.8mpg |
| Combined | 10.3L/100km |
| Urban | 15.5L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4435mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1311mm |
| Wheelbase | 2350mm |
| Kerb Weight | 1390kg |
| Boot Capacity | 136L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 Zr18 || 265/40 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |