PORSCHE 911 Carrera Cabriolet (930) 3.2 5MT (218 HP)
1983–1989
215
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
21.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3164cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 215bhp |
| Power | 160kW |
| Torque | 265Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.8mpg |
| Combined | 10.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4290mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2271mm |
| Kerb Weight | 1210kg |
| Boot Capacity | 201L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 Vr15 || 215/60 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |