PORSCHE 911 Carrera Cabriolet (991) 3.4L 7MT RWD (350 HP)
2012–2015
345
bhp
Power
5
s
0–100 km/h
178
mph
Top Speed
26
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3436cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 345bhp |
| Power | 257kW |
| Torque | 390Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5s |
| Top Speed | 286km/h |
| Top Speed | 178mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4491mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1298mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1450kg |
| Boot Capacity | 136L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 Zr19 || 285/35 Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |