PORSCHE 911 Carrera Coupe (992) 3.0L 8AT (385 HP)
2019–
380
bhp
Power
4
s
0–100 km/h
182
mph
Top Speed
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2981cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 380bhp |
| Power | 283.2kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4s |
| Top Speed | 293km/h |
| Top Speed | 182mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4519mm |
| Width | 2042mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1567kg |
| Boot Capacity | 130L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 Zr // 295/35 Zr |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |