PORSCHE 911 Carrera GTS Cabriolet (997) 3.8L 6MT (408 HP)
2010–2011
402
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
21.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3800cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 402bhp |
| Power | 300kW |
| Torque | 419Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 306km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.8mpg |
| Combined | 10.8L/100km |
| Urban | 16.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4435mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2350mm |
| Kerb Weight | 1590kg |
| Boot Capacity | 105L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 R19 Z || 305/30 R19 Z |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |