PORSCHE 911 Carrera GTS 3.8 7AT (430 HP)
2014–2021
424
bhp
Power
4
s
0–100 km/h
189
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3800cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 424bhp |
| Power | 316kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4s |
| Top Speed | 304km/h |
| Top Speed | 189mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 12.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4509mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1295mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1520kg |
| Boot Capacity | 125L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 Zr 20 || 305/30 Zr 20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |