PORSCHE 911 Carrera RS (901) 2.7 5MT (210 HP)
1972–1973
207
bhp
Power
5.5
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2687cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 207bhp |
| Power | 154kW |
| Torque | 255Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.5s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4102mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2271mm |
| Kerb Weight | 1050kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60Vr-15 || 235/60Vr-15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |