PORSCHE 911 Carrera RS (964) 3.7 5MT (305 HP)
1993–1994
300
bhp
Power
5
s
0–100 km/h
172
mph
Top Speed
19.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3746cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 224kW |
| Torque | 360Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5s |
| Top Speed | 277km/h |
| Top Speed | 172mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.8mpg |
| Combined | 11.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4249mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1290mm |
| Wheelbase | 2271mm |
| Kerb Weight | 1238kg |
| Boot Capacity | 99L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 Zr18 || 285/35 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |