PORSCHE 911 Carrera RS (993) 3.7 6MT (331 HP)
1995–1996
296
bhp
Power
5
s
0–100 km/h
172
mph
Top Speed
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3746cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 296bhp |
| Power | 221kW |
| Torque | 355Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5s |
| Top Speed | 277km/h |
| Top Speed | 172mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4244mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1316mm |
| Wheelbase | 2271mm |
| Kerb Weight | 1238kg |
| Boot Capacity | 99L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 Zr18 || 265/35 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |