PORSCHE 911 Carrera S (991) 3.8L 7AT RWD (400 HP)
2012–2015
394
bhp
Power
4.3
s
0–100 km/h
188
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3800cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 394bhp |
| Power | 294kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.3s |
| Top Speed | 303km/h |
| Top Speed | 188mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4491mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1295mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1415kg |
| Boot Capacity | 136L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 Zr20 || 295/30 Zr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |