PORSCHE 911 Carrera S (992) 3.0L 8AT RWD (450 HP)
2019–
444
bhp
Power
3.6
s
0–100 km/h
191
mph
Top Speed
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2981cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 444bhp |
| Power | 331kW |
| Torque | 530Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.6s |
| Top Speed | 307km/h |
| Top Speed | 191mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4519mm |
| Width | 2024mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1534kg |
| Boot Capacity | 130L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 Zr 20 // 305/30 Zr 21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |