PORSCHE 911 Carrera S (997) 3.8L 6MT (385 HP)
2008–2011
380
bhp
Power
4.7
s
0–100 km/h
22.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3824cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 380bhp |
| Power | 283kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.7s |
| Top Speed | 302km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.2mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
| Urban | 15.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4435mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1311mm |
| Wheelbase | 2350mm |
| Kerb Weight | 1400kg |
| Boot Capacity | 136L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 Zr19 || 295/30 Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |