PORSCHE 911 Carrera S Cabriolet (991) 3.0L 7AT RWD (420 HP)
2015–2018
414
bhp
Power
4.3
s
0–100 km/h
189
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2981cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 414bhp |
| Power | 308.9kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.3s |
| Top Speed | 304km/h |
| Top Speed | 189mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4498mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1290mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1530kg |
| Boot Capacity | 144L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 Zr20 || 295/30 Zr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |