PORSCHE 911 Carrera S Cabriolet (991) 3.8L 7MT RWD (400 HP)
2012–2015
394
bhp
Power
4.7
s
0–100 km/h
187
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3800cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 394bhp |
| Power | 294kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.7s |
| Top Speed | 301km/h |
| Top Speed | 187mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4491mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1293mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1465kg |
| Boot Capacity | 136L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 Zr20 || 295/30 Zr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |