PORSCHE 911 Carrera S Cabriolet (997) 3.8L 5AT (355 HP)
2005–2008
350
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
182
mph
Top Speed
20.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3824cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 350bhp |
| Power | 261kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 293km/h |
| Top Speed | 182mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.1mpg |
| Combined | 11.7L/100km |
| Urban | 18L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4427mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2350mm |
| Kerb Weight | 1420kg |
| Boot Capacity | 136L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 305/30 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |