PORSCHE 911 Carrera T 3.0L 7AT RWD (370 HP)
2017–2022
365
bhp
Power
4.2
s
0–100 km/h
181
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2981cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 365bhp |
| Power | 272.1kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.2s |
| Top Speed | 291km/h |
| Top Speed | 181mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 11.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4526mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1285mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1445kg |
| Boot Capacity | 144L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 R20 // 305/30 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |