PORSCHE 911 Carrera Targa 4S (991) 3.8L 7MT (400 HP)
2014–2020
394
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
184
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3800cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 394bhp |
| Power | 294kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 296km/h |
| Top Speed | 184mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Urban | 13.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4491mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1290mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1555kg |
| Boot Capacity | 125L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 Zr 20 || 305/30 Zr 20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |