PORSCHE 911 GT2 (993) 3.6L 6MT (435 HP)
1995–1997
429
bhp
Power
4.4
s
0–100 km/h
183
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3600cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 429bhp |
| Power | 320kW |
| Torque | 540Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.4s |
| Top Speed | 295km/h |
| Top Speed | 183mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4244mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1270mm |
| Wheelbase | 2271mm |
| Kerb Weight | 1215kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 Zr18 || 285/35 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |