PORSCHE 911 GT2 RS (991) 3.8L 7AT (700 HP)
2017–2019
690
bhp
Power
2.8
s
0–100 km/h
211
mph
Top Speed
19.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3800cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 690bhp |
| Power | 514.8kW |
| Torque | 750Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 2.8s |
| Top Speed | 340km/h |
| Top Speed | 211mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.9mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 18.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4549mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1298mm |
| Wheelbase | 2454mm |
| Kerb Weight | 1470kg |
| Boot Capacity | 116L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/35 Zr 20 || 325/30 Zr 21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |