PORSCHE 911 GT3 (991.2) 4.0L 7AT RWD (500 HP)
2017–2021
493
bhp
Power
3.4
s
0–100 km/h
198
mph
Top Speed
18.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 493bhp |
| Power | 367.8kW |
| Torque | 460Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.4s |
| Top Speed | 319km/h |
| Top Speed | 198mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.5mpg |
| Combined | 12.7L/100km |
| Urban | 19.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4562mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1270mm |
| Wheelbase | 2456mm |
| Kerb Weight | 1430kg |
| Boot Capacity | 125L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 R20 || 305/30 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |