PORSCHE 911 GT3 (996) 3.6 6MT (360 HP)
1999–2001
355
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
188
mph
Top Speed
18.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3600cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 355bhp |
| Power | 265kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 303km/h |
| Top Speed | 188mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.2mpg |
| Combined | 12.9L/100km |
| Urban | 20.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4430mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1270mm |
| Wheelbase | 2350mm |
| Kerb Weight | 1350kg |
| Boot Capacity | 110L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 Zr18 || 285/30 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |