PORSCHE 911 GT3 (996) 3.6L 6MT (381 HP)
2003–2006
375
bhp
Power
4.5
s
0–100 km/h
190
mph
Top Speed
18.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3600cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 375bhp |
| Power | 280kW |
| Torque | 385Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.5s |
| Top Speed | 306km/h |
| Top Speed | 190mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.2mpg |
| Combined | 12.9L/100km |
| Urban | 20.3L/100km |
| Extra-Urban | 8.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4435mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1275mm |
| Wheelbase | 2355mm |
| Kerb Weight | 1380kg |
| Boot Capacity | 110L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 Zr18 || 295/30 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |