PORSCHE 911 GT3 (997) 3.8 6MT (435 HP)
2009–2011
429
bhp
Power
4.1
s
0–100 km/h
194
mph
Top Speed
18.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3797cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 429bhp |
| Power | 319.9kW |
| Torque | 430Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.1s |
| Top Speed | 312km/h |
| Top Speed | 194mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.4mpg |
| Combined | 12.8L/100km |
| Urban | 19.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4427mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1280mm |
| Wheelbase | 2355mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
| Boot Capacity | 110L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 Zr19 || 305/30 Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |