PORSCHE 911 GT3 RS 4.0 (991) 4.0L 6MT (500 HP)
2011–2013
493
bhp
Power
3.9
s
0–100 km/h
193
mph
Top Speed
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 493bhp |
| Power | 368kW |
| Torque | 460Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.9s |
| Top Speed | 311km/h |
| Top Speed | 193mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Combined | 13.8L/100km |
| Urban | 20.5L/100km |
| Extra-Urban | 9.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4460mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1280mm |
| Wheelbase | 2355mm |
| Kerb Weight | 1435kg |
| Boot Capacity | 105L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 R19 Z || 325/30 R19 Z |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |