PORSCHE 911 GT3 RS (991.2) 4.0L 7AT RWD (520 HP)
2018–2019
513
bhp
Power
3.2
s
0–100 km/h
194
mph
Top Speed
18.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 513bhp |
| Power | 382.5kW |
| Torque | 470Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.2s |
| Top Speed | 312km/h |
| Top Speed | 194mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.4mpg |
| Combined | 12.8L/100km |
| Urban | 13.2L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4557mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1298mm |
| Wheelbase | 2454mm |
| Kerb Weight | 1505kg |
| Boot Capacity | 125L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/35 R20 || 325/30 R21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |