PORSCHE 911 GT3 RS (992) 4.0L 7AT RWD (525 HP)
2022–
518
bhp
Power
3.2
s
0–100 km/h
184
mph
Top Speed
17.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 518bhp |
| Power | 386.1kW |
| Torque | 465Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.2s |
| Top Speed | 296km/h |
| Top Speed | 184mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.6mpg |
| Combined | 13.4L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4572mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2456mm |
| Kerb Weight | 1525kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/30 R20 // 335/30 R21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |