PORSCHE 911 GT3 RS (997.2) 3.8L 6MT (450 HP)
2009–2011
444
bhp
Power
4
s
0–100 km/h
17.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3797cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 444bhp |
| Power | 331kW |
| Torque | 430Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4s |
| Top Speed | 310km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.8mpg |
| Combined | 13.2L/100km |
| Urban | 19.4L/100km |
| Extra-Urban | 9.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4460mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1280mm |
| Wheelbase | 2355mm |
| Kerb Weight | 1445kg |
| Boot Capacity | 105L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 R19 Z || 325/30 R19 Z |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |