PORSCHE 911 R 4.0 6MT (500 HP)
2016–
493
bhp
Power
3.8
s
0–100 km/h
201
mph
Top Speed
17.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 493bhp |
| Power | 367.8kW |
| Torque | 460Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.8s |
| Top Speed | 323km/h |
| Top Speed | 201mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.7mpg |
| Combined | 13.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4531mm |
| Height | 1275mm |
| Wheelbase | 2456mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |