PORSCHE 911 Speedster 4.0L 6MT (502 HP)
2019–
495
bhp
Power
3.9
s
0–100 km/h
192
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 495bhp |
| Power | 369.2kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.9s |
| Top Speed | 309km/h |
| Top Speed | 192mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4557mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1298mm |
| Wheelbase | 2454mm |
| Kerb Weight | 1465kg |
| Boot Capacity | 125L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/35 R20 || 325/30 R21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |