PORSCHE 911 Sport Classic (911) 3.8 6MT (408 HP)
2010–2012
402
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
187
mph
Top Speed
22.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3800cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 402bhp |
| Power | 300kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 301km/h |
| Top Speed | 187mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.2mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
| Urban | 15.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1290mm |
| Wheelbase | 2350mm |
| Kerb Weight | 1425kg |
| Boot Capacity | 337L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 Zr 19 || 305/30 Zr 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |