PORSCHE 911 Targa 4 (991.2) 3.0L 7AT AWD (370 HP)
2016–2020
365
bhp
Power
4.5
s
0–100 km/h
178
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2981cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 365bhp |
| Power | 272.1kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.5s |
| Top Speed | 286km/h |
| Top Speed | 178mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 10.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4498mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1288mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1590kg |
| Boot Capacity | 125L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 Zr 19 // 295/35 Zr 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |