PORSCHE 911 Targa 4 (991.2) 3.0L 7MT AWD (370 HP)
2016–2020
365
bhp
Power
4.7
s
0–100 km/h
180
mph
Top Speed
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2981cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 365bhp |
| Power | 272.1kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.7s |
| Top Speed | 290km/h |
| Top Speed | 180mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4498mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1288mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1570kg |
| Boot Capacity | 125L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 Zr 19 // 295/35 Zr 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |