PORSCHE 911 Targa 4 GTS 3.0L 8AT AWD (480 HP)
2021–
473
bhp
Power
3.5
s
0–100 km/h
191
mph
Top Speed
23.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2981cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 473bhp |
| Power | 353kW |
| Torque | 570Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.5s |
| Top Speed | 307km/h |
| Top Speed | 191mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.8mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
| Urban | 13.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4534mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1298mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1685kg |
| Boot Capacity | 133L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 Zr 20 // 305/30 Zr 21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |