PORSCHE 911 Targa 4S (992) 3.0L BiTurbo 7MT AWD (450 HP)
2020–
444
bhp
Power
4.4
s
0–100 km/h
189
mph
Top Speed
22.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2981cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 444bhp |
| Power | 331kW |
| Torque | 530Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.4s |
| Top Speed | 304km/h |
| Top Speed | 189mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.8mpg |
| Combined | 10.3L/100km |
| Urban | 15L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4519mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1298mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1640kg |
| Boot Capacity | 133L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 Zr 20 // 305/30 Zr 21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |