PORSCHE 911 Targa (901) 2.0L 5MT RWD (130 HP)
1967–1973
129
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
131
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 129bhp |
| Power | 96kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 211km/h |
| Top Speed | 131mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4163mm |
| Width | 1610mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2210mm |
| Kerb Weight | 1080kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 Vr15 || 215/60 Vr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |