PORSCHE 911 Targa (930) 2.7L 5MT RWD (150 HP)
1974–1989
148
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
138
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2687cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 236Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 222km/h |
| Top Speed | 138mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4290mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2268mm |
| Kerb Weight | 1070kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |