PORSCHE 911 Targa (930) 3.2L 5MT RWD (231 HP)
1974–1989
228
bhp
Power
5.8
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
21.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3164cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 228bhp |
| Power | 170kW |
| Torque | 284Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.8s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.5mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4290mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2268mm |
| Kerb Weight | 1271kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 Vr15 || 215/60 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |