PORSCHE 911 Targa (993) 3.6L 4AT RWD (285 HP)
1995–1997
282
bhp
Power
6.6
s
0–100 km/h
165
mph
Top Speed
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3600cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 282bhp |
| Power | 210kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.6s |
| Top Speed | 266km/h |
| Top Speed | 165mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 18.5L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4260mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1316mm |
| Wheelbase | 2271mm |
| Kerb Weight | 1375kg |
| Boot Capacity | 122L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 Zr17 || 255/40 Zr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |