PORSCHE 911 Turbo (930) 3.0L 4MT RWD (260 HP)
1977–1989
256
bhp
Power
5.5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
21.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2994cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 256bhp |
| Power | 191.2kW |
| Torque | 343Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.8mpg |
| Combined | 10.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4290mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1311mm |
| Wheelbase | 2268mm |
| Kerb Weight | 1195kg |
| Boot Capacity | 201L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 Vr16 || 225/50 Vr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |