PORSCHE 911 Turbo (930) 3.3L 5MT RWD (300 HP)
1977–1989
296
bhp
Power
5.2
s
0–100 km/h
161
mph
Top Speed
19.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3299cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 296bhp |
| Power | 221kW |
| Torque | 430Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.2s |
| Top Speed | 259km/h |
| Top Speed | 161mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.1mpg |
| Combined | 12.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4290mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1311mm |
| Wheelbase | 2268mm |
| Kerb Weight | 1335kg |
| Boot Capacity | 201L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 Vr16 || 225/50 Vr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |